ישיבת כרם ביבנה

אשר בחר בנו

דביר קאץ


הפסוקים בתחילת הפרשה מדברים בעד עצמם:


הַיּוֹם הַזֶּה ה' אֱלֹהֶיךָ מְצַוְּךָ לַעֲשׂוֹת אֶת הַחֻקִּים הָאֵלֶּה וְאֶת הַמִּשְׁפָּטִים וְשָׁמַרְתָּ וְעָשִׂיתָ אוֹתָם בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשֶׁךָ: אֶת ה' הֶאֱמַרְתָּ הַיּוֹם לִהְיוֹת לְךָ לֵאלֹהִים וְלָלֶכֶת בִּדְרָכָיו וְלִשְׁמֹר חֻקָּיו וּמִצְוֹתָיו וּמִשְׁפָּטָיו וְלִשְׁמֹעַ בְּקֹלוֹ: וַה' הֶאֱמִירְךָ הַיּוֹם לִהְיוֹת לוֹ לְעַם סְגֻלָּה כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר לָךְ וְלִשְׁמֹר כָּל מִצְוֹתָיו: וּלְתִתְּךָ עֶלְיוֹן עַל כָּל הַגּוֹיִם אֲשֶׁר עָשָׂה לִתְהִלָּה וּלְשֵׁם וּלְתִפְאָרֶת וְלִהְיֹתְךָ עַם קָדֹשׁ לַה' אֱלֹהֶיךָ כַּאֲשֶׁר דִּבֵּר: (דברים כו, טז-יט).


הפסוקים המרגשים הללו מבטאים את ה"סיום מסכת" של משה לכל מצוות ה' שלימד את עם ישראל ערב כניסתם לארץ המובטחת, וכמו שכתב הרמב"ן: "'הַיּוֹם הַזֶּה ה' אֱלֹהֶיךָ מְצַוְּךָ לַעֲשׂוֹת' – הנה השלים משה לבאר את התורה ולחדש כל המצות אשר צוה אותו השם לחדש להם."


אך אם לרגע קט נחזור ונתבונן בפסוקים במשקפיים מעט אחרים... (בתוספת אוזניות המשמיעות חדשות ערוץ 2): "ולתתך עליון על כל הגויים" - הרי לנו גזענות! "עם סגולה"? - פאשיזם! מדובר כאן על לקיחת גזע נבחר בידי הא-ל אשר ייחשב יותר מכל גזע אחר. החשיבה על גזע מסוים כנעלה יותר מן השאר מעורר אצל כולנו זיכרונות מהתקופה האפלה ביותר בתולדות האנושות. תורת הגזע הידועה לשמצה עוררה גלים של אלימות לא אנושית ממנה סבל העולם בכלל והעם היהודי בפרט. ההיסטוריה רוויה בשפיכות דמים שהתבצעה בשם הגזע.


דברים אלו גורמים למצפון היהודי הרחמן שלנו להתעורר ולשאול: איך אנו רואים עצמנו נעלים יותר משאר בני האדם שנבראו בצלם? מה עם המוסר האנושי המדבר על שוויון? איך אנו מחזיקים בתפיסה שלכאורה כל כך מסוכנת לאנושות?


גִזְעָן, ע"פ מילון אבן-שושן (מסתבר שיש בספריה לא רק ספרי קודש...) הוא "אדם המאמין בעליונות של גזע או גזעים מסוימים של בני אדם". לכאורה, במבט שגוי זה, אנחנו תואמים את ההגדרה ככפפה ליד וככיפת נחמן לראש. אנחנו טוענים שאנו, הגזע היהודי, נעלה יותר על פני העמים האחרים. אמנם זה התחיל כבר בשם חם ויפת כאשר חם הוא הנחות, אך אנחנו עשינו ברירה שנייה והפכנו גם את שאר העמים השֵמים והיפתים לנחותים יחסית אלינו, בני ישראל. וכמובן שהעולם המערבי, המודרני והנאור מדיר את הגזענות, הנתפסת אף כטיפשית ופרימיטיבית, מלבד למסוכנת, אצל רבים מהמשכילים. כבר עתה ברחבי העולם מושמעים נגדנו גינויים למיניהם שהמילה "גזענות" מככבת בהם (לצד ה"אפרטהייד"). אע"פ שלכולנו ברור שלטענותיהם אין בסיס במציאות, הן לכאורה, אם היתה נפשם חושקת לרגע לפתוח את פרשתנו אזי הייתה בידם הוכחה ניצחת. הרי שהיהודים המציאו את הגזענות! "ולהיותך עם קדוש"?! ברור שלא ינהגו בשוויון וצדק כלפי עמים אחרים וידכאו אותם כאשר לנגדם עומדת המחשבה שהם "קדושים" יותר מכל ברייה אחרת.


אחרי שהשתכנעתם וכבר הגשתם תביעה נגד עצמכם בהאג, בואו נחשוב שוב על המושג "גזענות". במהלך ההיסטוריה, עמים ראו בעליונותם הגזעית כעילה להתייחסות לא הומנית ונטולת כבוד כלפי העמים שנתפסו כנחותים. האם זוהי קריאתה של היהדות? לא ולא! היהדות מיוחדת ונבדלת בתפיסתה – אנו משתדלים להיות עובדי ה', לנהוג ע"פ המוסר האלוקי, להלך בדרכי השם, ומתוך כך להשפיע על יתר האומות! דווקא מפני שאנחנו קדושים עלינו מוטלת המשימה של תיקון העולם כולו! בידול עם ישראל מהעמים לא נועד ליצור ח"ו פגיעה בשאר העמים בשל "נחיתותם הגזעית" כביכול, אדרבה, מטרתו למלא את ייעודנו בתיקון עצמי דרך התורה והמצוות שיוביל בסופו של דבר לתיקון העולם במלכות ש-די. בדיוק כמו שאח גדול רואה עצמו אחראי לאֶחַיו הקטנים ועליו לשמש להם דוגמא אישית והתנהגות מופת, כך גם עם ישראל נבחר להיות "האח הגדול" של העמים האחראי על הבאתם לַשלמות המוסרית. ממש כפי שמלך מוכר בידי נתיניו כנעלה יותר, לא על מנת לרדות בעם (כפי שקרה לצערנו בהיסטוריה), אלא כדי להנהיגם ולהובילם אל הדרך הנכונה והטובה ביותר. "להיות לו לעם סגולה" - מפרש הספורנו: "כדי שישיג בכם מה שחפץ להשיג מן המין האנושי כאמרו נעשה אדם בצלמנו כדמותנו". עם ישראל נבחר להיות "אור לגויים". את תיקון ההוויה האנושית כולה ניתן לבצע רק כאשר יש "גרעין סגולי" המסוגל להראות חברת מופת שתשמש כיסוד והבסיס לתיקון החברה הגלובלית. כעת הפסוקים שקראנו מובנים כאידיאל המעשי של עמנו.


אין כאן זכויות יתר. אנו בעלי אחריות רבה יותר כלפי העמים האחרים. לנו התפקיד לרומם, גם בתוך עמנו, את האנשים הנחותים מוסרית, ולהעלות אותם אל השלמות והתכלית. "את ה' האמרת היום - וה' האמירך היום".


(פורסם בעלון אשכולות 348 - כי תבוא תשע"ה)

 

 

השיעור ניתן בכ' אלול תשע"ה

קוד השיעור: 6609

סרוק כדי להעלות את השיעור באתר:

מאמר לפרשת כי תבוא (זמן אלול תשע"ה)

לשליחת שאלה או הארה בנוגע לשיעור:
הרב חנן פורת
ע K
הרב זכריה טובי <br> ראש הכולל
הרב זכריה טובי
ראש הכולל
ע K
הרב מרדכי גרינברג <br> נשיא הישיבה
הרב מרדכי גרינברג
נשיא הישיבה
ע
הרב מרדכי גרינברג <br> נשיא הישיבה
הרב מרדכי גרינברג
נשיא הישיבה
ע K
הרב אברהם ריבלין, המשגיח הרוחני לשעבר
הרב אברהם ריבלין, המשגיח הרוחני לשעבר
ע K
הרב אברהם ריבלין, המשגיח הרוחני לשעבר
הרב אברהם ריבלין, המשגיח הרוחני לשעבר
ע K