תכנית בני חו"ל

המשימה שלוקח על עצמו נער יהודי צעיר המגיע מחו"ל לשנות לימוד בארץ ישראל אינה קלה כלל ועיקר. רבים הם הקשיים שעליו להתמודד עימם - המרחק מהבית, השפה, המזון, ואורח החיים בכללותו. בנוסף לכך עליו להשקיע מאמצים מרובים בלימודו כדי להפיק את המיטב באותה שנה, וכדי שיוכל לחזור לארצו ולהתחיל את דרכו בחיים הבוגרים כשהוא מצויד במטען רוחני מספק.

בישיבת כרם ביבנה, אם וחלוצת ישיבות ההסדר, לא חוסכים שום מאמץ על מנת להבטיח את התנאים הנאותים להצלחתו המרבית של בן חו"ל בישיבה, מהכרות קרובה עם חבריהם הישראלים, ומההווי היהודי השורשי כפי שבא לידי ביטוי בשבתות ובחגי ישראל.

בנוסף, הישיבה בנתה תוכנית לימודים מיוחדת עבור תלמידי חו"ל, תוכנית המתמודדת עם האתגרים והצרכים של התלמידים לדרגותיהם השונות. מושם דגש על כך שבעיית השפה לא תהווה מכשול להבנת החומר הנלמד, וביחד עם זאת נעשה כל מאמץ להנחיל לתלמידים את השפה העברית.

בתקופת לימודיו בישיבה נהנה בן חו"ל מלימוד גמרא בבקיאות ובעיון ובהקניית הידע הבסיסי הדרוש להתמודדות עצמית עם חומר תלמודי, וזאת ע"י לימוד בחברותות בבית המדרש. על מנת להקנות השכלה יסודית בנושאים שונים במקצועות היהדות, מתקיימים שעורים, חוגים ושיחות בתנ"ך, בפרשת השבוע, בהלכה ובמוסר.

בישיבת כרם ביבנה אף חושבים שהנער מחו"ל מן הראוי שיכיר מקרוב את ארץ ישראל, את מורשתה ואת העם היהודי החי בה על מגזריו השונים. לצורך זה בנתה הישיבה תוכנית מיוחדת של סיורים ושבתונים לימודיים. תוכנית זו מתפרשת על פני כל השנה. אחת לכמה שבתות יוצאים תלמידי חו"ל לסיור לימודי ביום שישי, ולשבתון הבא בעקבותיו במקומות שונים ברחבי הארץ. בעת הסיורים והשבתונים נשמרת המסגרת הישיבתית ומושם דגש על לימוד יסודי של חבל הארץ בו נמצאים התלמידים. במסגרת זו מוקנה לתלמידים ידע נרחב על ארץ ישראל בעבר ובהווה, על הקשר בין העם והארץ בתקופות השונות, ועל מצוות התלויות בארץ. כמו כן זוכים התלמידים להכרות קרובה עם תושבי האזור ועומדים מקרוב על הישגיהם ובעיותיהם.

אם דברנו עד כה על תלמידי חו"ל כקבוצה, הרי שבכרם ביבנה לא שוכחים שכל אדם עולם מלא הוא. הצוות החינוכי והמנהלי משקיעים מאמצים רבים להעניק לתלמידים טיפול ויחס אישי. כל תלמיד בשנתו הראשונה זוכה לחברותא ישראלי מבוגר לאחד מסדרי הלימוד בישיבה, לתוכנית "בית חם" עם אחד מאברכי הכולל, ומדריך מיוחד לבני חו"ל.

כל זאת במגמה להעניק לתלמידי חו"ל תחושה של חמימות ביתית, ולבוא לעזרתם בכל בעיה לימודית או אישית.

לא ניתן לסיים מבלי להזכיר את השבת והמועדים בישיבה, במשך שנים רבות זוכרים תלמידנו בגעגועים את השבת של כרם ביבנה, באוירה מיוחדת של קדושה והתעלות.